Hírek, információk

Kitüntették Levéltárunk főigazgatóját

Főigazgatónk, Dr. Cseh Gergő Bendegúz történész, levéltáros, levéltári vezető szakfelügyelő, a Magyar Levéltárak Vezetőinek Tanácsa elnöke a Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült.

Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter, Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár állami elismeréseket adott át március 15-e alkalmából a Pesti Vigadóban csütörtökön.

PODCAST: Ügynökök, adatbázisok, mesterséges intelligencia

Mik az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (ÁBTL) feladatai? Miben más egy levéltári adatbázis mint az Arcanum vagy a Hungaricana? Mi a baj az „ügynökakták” megfogalmazással? Digitális nyilvántartásokról, iratnyilvánosságról és a mesterséges intelligencia lehetséges levéltári szerepéről Haász Rékával, az ÁBTL osztályvezetőjével és Havasi-Mészáros Dániel levéltárossal beszélgetett Pócs Nándor.

PODCAST: Emberi történet a diktatúrák árnyékában

Milyen út vezetett 17 évesen a német hírszerzéstől a gulágra? Hogy kerülhetett valaki az állambiztonság látóterébe? Milyen iratok érhetők el az FSZB levéltárában? 20. századi magyar életutakról, gulágról és a hasonló történetek megfilmesíthetőségéről februári filmklubunk után Kollár János Móczán Péterrel, a film rendezőjével és annak történész szakértőjével, Dr. Szabó Csabával, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatójával beszélgetett.

Álláspályázat - Analitikus könyvelő

Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára

a különleges jogállású szervekről és az általuk foglalkoztatottak jogállásáról szóló 2019. évi CVII. törvény 27. § (1) bekezdése alapján pályázatot hirdet az

Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára
Gazdasági és Üzemeltetési Főosztály

Pénzügyi és Számviteli Osztályra

analitikus könyvelő

álláshely betöltésére

A közszolgálati jogviszony időtartama:

határozatlan idejű közszolgálati jogviszony

Foglalkoztatás jellege:

Teljes munkaidő

Szabad-mozgás-tér: városismereti séta az 1989. március 15-i tüntetés nyomában

A rendszerváltás 35. évfordulójára emlékezve az ÁBTL különleges városi sétát hirdet március 14-ére: a résztvevőkkel bejárjuk a fordulatokban gazdag 1989-es esztendő egyik legfelemelőbb eseménye, a március 15-i ellenzéki tüntetés útvonalát és helyszíneit.

Az állambiztonság egykori, precíz gyűjtőmunkájának köszönhetően ránk maradtak a demonstráción elhangzott beszédek, a transzparenseken lévő szövegek, a tömegben felbukkanó rigmusok leiratai, amelyekből a séta első felében - a Petőfi tértől a Szabadság térig -, az útvonal egy-egy szimbolikus állomásán fel is olvasunk néhány érdekesebb mondatot. A túra második felében a Szabadság tértől az ÁBTL-ig (Eötvös utca 7) az V. és a VI. kerület állambiztonsági szempontból exponált épületeit mutatjuk be.

BEVETÍTÉS: Bereményi kalapja

Papp Gábor Zsigmond kreatív portréfilmjével folytatódik a Bevetítés filmklub: a Bereményi kalapja egy kulturális időutazás a 20. század második felének magyar történelmében.

Bereményi Géza egyedülálló, kultikus alakja a magyar kultúrának. Először Cseh Tamásnak írt dalszövegeivel lett országosan ismert, aztán novelláival, forgatókönyveivel, színdarabjaival, filmrendezéseivel, az utóbbi években pedig regényíróként is a legnagyobbak közé emelkedett. A Bereményi kalapja portréfilmben Tóth Barnabás kíséri és kérdezi végig Bereményit az életén. Beszélgetőtársát Bereményi, mint fiatal rendező kollégát, és mint egykori gyerekszínészét - aki tíz évesen az Eldorádó c. filmjében épp a gyerek Gézát alakította - avatja be a titkaiba.

PODCAST: Szerencsés pillanatban született könnyű álom

Mit jelentett ’68 az erdélyi magyarság számára? Hogy jelenik meg a román-magyar együttélés Sütő András munkásságában? Hogy változott meg az „Erdély-élmény” a magyar közgondolkodásban? Hogy inspirálta a regény Horváth Charlie-t? Álomszerűség és a múlttal való szembenézés: az Anyám könnyű álmot ígér című regényről Papp István történésszel, Levéltárunk főosztályvezetőjével beszélgetett Pócs Nándor.

Elérhetőségek

KÖNYVBEMUTATÓ: Vadászgépektől a sörökig

Vadászgépektől a sörökig. Csehszlovákia a Közel-Keleten 1918-1968 címmel írt könyvet Krajcsír Lukács, Levéltárunk kutatója. Az egykori szocialista ország külkapcsolatairól, fegyvereladásokról és arról, hogy létezik-e összefüggés a hatnapos háború és a prágai tavasz között, Szekér Nóra beszélget a szerzővel február 29-én.

A könyvről:

Oldalak