Médiamegjelenések

Ügynökök, informátorok, jelentések: elmaradt szembenézés
Több, a szocialista rendszer állambiztonsága történetét vizsgáló könyvet jegyez Takács Tibor történész, állambiztonsági kutató is, akinek idén jelent meg az Ügynökök, informátorok, jelentések — Az állambiztonsági besúgóhálózat történetei című kötete a Jaffa Kiadó Modern magyar történelem című, Ablonczy Balázs és Müller Rolf szerkesztette sorozatának darabjaként. A Magyar Nemzet recenziója.
Forrás: Magyar Nemzet
2024.09.04
Így szabadult Kádár az életfogytiglanból
Kádár János már három éve ült börtönben, amikor a Sztálin halála után kezdődött enyhülés őt is „utolérte”. Ugyanazok rehabilitálták, akik annak idején életfogytiglani ítélettel végződő koncepciós perét szervezték, színjáték volt az egész: mindent az akkor már kegyvesztett Péter Gábor AVO-vezér nyakába varrtak, és minden ment tovább, mintha mi sem történt volna. Kárpótlást azért kapott, és, ami talán még többet jelentett a számára: ismét tegezőviszonyba került Rákosi Mátyással. Dr. Krahulcsán Zsolt történésszel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos kutatójával, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága kutatási projektjének munkatársával folytatjuk a beszélgetést.
Forrás: 24.hu
2024.09.01
Ezért ítélték életfogytiglanra Kádár Jánost
Dr. Krahulcsán Zsolt történésszel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos kutatójával, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága kutatási projektjének munkatársával folytatjuk a beszélgetést, ezúttal arról lesz szó, hogy Kádár János sem kerülhette el a sorsát, 1951-ben őt is elérte a belső leszámolás, és bár az életét meghagyták, korábbi „hibáit” előhozva súlyos börtönbüntetésre ítélték. A rácsok mögött megnyugodott.
Forrás: 24.hu
2024.08.25
Kádár elődjét kivégezték, utódja pedig kiirtotta a családját, majd öngyilkos lett
Dr. Krahulcsán Zsolt történésszel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos kutatójával, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága kutatási projektjének munkatársával beszélgetve a téma: Kádár közreműködése a Rajk László elleni perben már a régi harcostárs letartóztatásának pillanatától a kivégzésééig, amit személyesen nézett végig. Utána lemondott, nehogy hasonló sorsra jusson.
Forrás: 24.hu
2024.08.20
Kádár tettestárssá vált Rákosi bűneiben
Beszélgetőpartnerünk dr. Krahulcsán Zsolt történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos kutatója, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága kutatási projektjének munkatársa. A téma pedig Kádár útja a belügyminiszterségig, szerepe a Rákosi-rendszer bűneiben, az akasztással végződő pócspetri koncepciós per. Közben pedig élete gyökeres fordulatot vesz, és két meghatározó tragédiát él át gyors egymásutánban.
Forrás: 24.hu
2024.08.11
Akasztást szervezett Kádár az Oktogonon, de rosszul sült el
Beszélgetőpartnerünk ezúttal Dr. Krahulcsán Zsolt történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos kutatója, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága kutatási projektjének munkatársa. A téma pedig Kádár legális karrierjének épülése megrovástól megrovásig, miközben Rákosi helyettesévé vált, és egy „rosszul sikerült” kettős kivégzés az Oktogonon.
Forrás: 24.hu
2024.08.04
Őrült mázlija volt Kádár Jánosnak
A 24.hu beszélgetőpartnere Dr. Szekér Nóra történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára Kutatási Osztályának vezetője, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága kutatási projektjének munkatársa, a téma pedig Kádár János „dupla illegalitása”, küzdelme a lehetetlen feladatokkal, amelyek miatt elvtársai gyávasággal vádolták, később perbe is fogták.
Forrás: 24.hu
2024.07.20
A titkosrendőr ötödik élete: Carlos, a Sakál bújtatója volt a Marton-féle szexbotrány szereplője
Lajti doktor rózsadombi villájában lakott Carlos, a terrorista – ezzel lepett meg minket egy olvasónk, miután beszámoltunk arról, hogy az egykor a Belügyminisztérium III. Főcsoportfőnökségének hivatásos állományú titkosrendőreként dolgozó Lajti Rudolf mi mindent tett élete során – s hogy került harmadikként abba az autóba, amelyben Marton László rendező az akkor fiatal színésznő Sárosdi Lillát próbálta szexre bírni. A titkosrendőr és a Sakál közös történetében levéltárunk történésze, Orbán-Schwarzkopf Balázs is megszólalt.
Forrás: Válasz Online
2024.07.17
1 2 3 ...