Beszámoló Varga Krisztián Történelmi Kávéházban tartott előadásáról

Beszámoló Varga Krisztián Történelmi Kávéházban tartott előadásáról

„Ha jól emlékszem, 1924-ben kapott valahonnan Hetényi hírt arról, hogy Rákosi Mátyás volt magyar népbiztos Budapesten tartózkodik, s irányítja az illegális kommunista mozgalmat. Mint később Hain Pétertől megtudtam, pontos adatokat kapott Hetényi arról, hogy Rákos Mátyás kivel, mikor és hol fog találkozni. Hetényi úgy intézkedett, hogy a találkára, illetve a találkozók elfogására csak olyan detektíveket vezényeljenek, akik csak rövid ideje kerültek a politikához és azokat is álruhába kell öltöztetni. Erre az intézkedésre szerinte azért volt szükség, nehogy a találkán megjelenők, a találka helyére történő igyekvésük közben a detektívek valamelyikét felismerje. Vagy 10–12 detektívet öltöztettek különböző álruhába, élükön Hain Péterrel. Körülzárták a találkahely körüli épülettömböket, majd a találkán megjelenő Rákosi Mátyást és Weinberger Zoltánt elfogták."

E történet is szóba került Varga Krisztián előadásán, amely a Politikai rendőrség a Horthy-korban 1919–1944 (szervezet, személyek, nyomozások) címet viselte.

A Történelmi KávéháZ novemberi rendezvényén az előadó először a témára vonatkozó forrásokat ismertette. A levéltári források közül a legfontosabbakat az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára őrzi, köztük többek között Wayand Tibor detektívfelügyelő fogságban írt önvallomását is, amelyből a fenti részlet is származik. 1945 után az állambiztonsági szervek egyik fő célkitűzése volt a Horthy-kor politikai rendőrsége tevékenységének felderítése, valamint a tagjainak a felelősségre vonása. Ennek következtében levéltárunk iratai között rengeteg, a korra vonatkozó dokumentum található.

További levéltári forrásokat lehet találni Budapest Főváros Levéltárában, az Országos Levéltárban - tulajdonképpen ezeken az őrzőhelyeken lenne a helye a legfontosabb szervezeti és működési iratoknak, azonban ezek döntő többsége a 2. világháború végén megsemmisült, így ezekben a levéltárakban csak töredékes irategyüttesek találhatók.

A levéltári forrásokon túl természetesen a korabeli sajtó, a visszaemlékezések, az emlékiratok, a forráskiadványok és a vonatkozó szakirodalom segítik a korral és témával foglalkozó történész munkáját, de mindenképpen számolni kell azzal, hogy az információkat minden esetben több forrásból kell kinyomozni, ami megnehezíti a kutatást.

Varga Krisztián ezt követően jól követhetően ismertette a Horthy-korszak politikai rendőrségének szervezettörténetét, párhuzamosan kitérve a tárgyalt időszak releváns politikai eseményeire is, hiszen ezek döntő módon meghatározták a politikai rendőrség muködési feltételeit és lehetőségeit. Egy rövid beszámoló lehetőségeit meghaladja, hogy erről részletes ismertetést közöljünk, ezért csak utalunk arra, hogy a korszakban végig megfigyelhető volt, hogy bár a konzervatív hatalmi elit az illegális kommunista csoportokat tartotta a fő politikai ellenfélnek, illetve inkább az ellenségnek, ugyanakkor a szélsőséges jobboldali csoportok, előbb a különböző titkos társaságok, majd a megerősödő nyilasok is gondot jelentettek számukra. Ezért a politikai rendőrségnek címzett kormányzati megrendelések változó intenzitású tevékenységre ösztökélték a politikai nyomozó szerveket a jobb- és baloldali szervezetek ellen, és ennek megfeleloen mind a szervezeti felépítés, mind az irányítók személye ciklikusan változott. A téma iránt részletesebben érdeklődőknek tudjuk ajánlani Varga Krisztián témára vonatkozó cikkét a Betekintőből, valamint a közelmúltban megjelent kötetét, amelynek címe: Ellenség a baloldalon.

A rendkívül tartalmas szervezet- és politikatörténetet az előadó egyedi esetek ismertetésével színesítette, így került szóba többek között Rákosi Mátyás letartóztatásának ügye vagy például Matuska Szilveszter merénylete, és az azt követő statárium – ezekre a témákra az előadást követően a hallgatóság is visszatért, szóba hozva többek között még Ságvári Endre és Sztaron Sándor ügyét is.

A Történelmi KávéháZ legközelebbi előadása januárban lesz, amikor Vörös Géza Mindszenty József megfigyeléséről fog előadni, de ezt megelőzően még e hónapban is lesz egy fontos esemény:

2015. november 30-án egész napos, tíz előadásból álló konferenciát szervezünk a levéltárunkban, amelynek címe:
Epizódok a titkok házából
A politikai rendőrség mindennapjai 1956 után

Témakörök: 
Történelmi KávéháZ