ARCHONTOLÓGIA

Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára

Ács Ferenc

   
nyomtatható verzió
< előző
következő >
Anyja neve: Eső Mária, Esső Mária
Született: 1919.08.30., Cegléd
Meghalt: 1993.08.28., Budapest, VII.
Végzettség(ek):
4 polgári 1933
Vaseszetgályos 1936
Pázmány Péter Tudományegyetem Jog- és Államtudományi Kar, munkásjogi tanfolyam 1947
MDP háromhónapos pártiskola 1948
MDP Pártfőiskola (2 éves) 1951
Tartalékos tiszti tanfolyam (MDP Pártföiskolán) 1951
ELTE Állam- és Jogtudományi Kar, levelező tagozat (2 évfolyam) 1958
BM Idegen Nyelvi Főiskola, orosz tagozat 1963
Rendfokozatok:
áv. ezredes 1953.07.24 Államvédelmi Hatóság N/A
Foglalkozások, beosztások:
Latinák Jenő Gép- és Szerszámgépgyára, Budapest X. kerület Monori u. 2. 1933-1936 vasesztergályos-tanonc
Weiss Manfréd Acél- és Fémművek Rt. Autó és Traktor Osztály, Csepel 1936-1940.12.01 vasesztergályos-segéd
M. kir. Honvédség (Nagyvárad) 1940-1941 katona (újonc kiképzés)
M. kir. Honvédség (Mágyásföldi repülőtér) 1941-1941.06 katona (c. őrvezető)
Közben: Akkumulátor és távbeszélő kezelő tanfolyam hallgató
M. kir. Honvédség "III/1. vadászrepülő század" 1941.06-1941.12 távbeszélő és rádiókezelő
M. kir. Honvédség (Mágyásföldi repülőtér) 1941.12-1942.12 N/A
M. kir. Honvédség (Miskolci repülőtér) 1942.12-1943.03 távbeszélő és rádiókezelő
M. kir. Honvédség (Debrecen, Nádudvar) - lőgyakorlat 1943.03-1943.10 távbeszélő és rádiókezelő
M. kir. Honvédség (Székesfehérvár) 1943.10-1943.10.23 N/A
Zéna Finommechanikai Üzem 1943.11-1944.12 vasesztergályos
Szovjet csapatok kőbányai péksége 1945.01-1945.03 segédmunkás
Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth Magyar Gépgyári Művek Rt. (Kispest) 1945.04-1947 vasesztergályos
Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth Magyar Gépgyári Művek Rt. MKP szervezet 1947-1948 titkár
MDP háromhónapos pártiskola 1948-1948 hallgató
MDP Kispesti Bizottsága 1948-1949.03 káderes
MDP Nagy-Budapesti Bizottság Káderosztály 1949.04-? politikai munkatárs (instruktor)
MDP Budapesti Bizottság Káderosztály ?-1949 alosztályvezető
MDP Budapesti Bizottsága Káderosztály 1950 alosztályvezető
MDP Pártfőiskola 1950.09-1951.07 hallgató
MDP Budapesti Bizottsága Káderosztály 1951.07-1952.07 osztályvezető
MDP Budapesti Bizottsága Párt- és Tömegszervezetek Osztály 1952.07-1953.07.31 osztályvezető
BM Személyzeti Főosztály 1953.08.01-1955.12.23 főosztályvezető
BM VII. Főosztály Budapesti Osztály 1955.12.24-1956.10 főosztályvezető
II. Karhatalmi ezred (nyomozó csoport) /Hunyadi Laktanya/ 1956.12.10-1957.01.21 karhatalmista
Ganz Vagon- és Gépgyár 1957.02.01-1957.03.01 vasesztergályos
BM állományába visszamenőleges hatállyal visszahelyezve 1957.02.01
BM ORFK II. Főosztály Operatív Nyilvántartó Osztály 1957.02.01 osztályvezető
BM ORFK II/VII. (II/7.) Osztály 1957.03.01-1957.05.03 osztályvezető
BM Politikai Nyomozó Főosztály XI. Osztály majd BM II/11. Osztály 1957.05.03-1962.08.15 osztályvezető
BM III/2. Osztály 1962.08.15-1971.06.30 osztályvezető
BM Nyilvántartó Központ Állambiztonsági Operatív Nyilvántartó Osztály 1971.07.01-1974.08.31 osztályvezető
Nyugállományba helyezve 1974.08.31
Egyéb: Szolgálati adatlapja szerint a munkásmozgalomba 1936-ban kapcsolódott be, a kőbányai Vasa ifi csoport tagja lett, 1937-től megszakításokkal szakszervezeti tag. 1945-lépett be az SZDP-be, majd a következő évben átlépett az MKP-ba.
1940-től katona volt, 1943-ban, mint őrvezető szerelt le.
1953-ban a Magyar Függetlenségi Népfront budapesti listáján (III. kerület) országgyűlési képviselőnek választották.
Az MDP III. kongresszudán az MDP KEB tagja lett, majd augusztusban a Buelügyminisztérium állományába került.
Önéletrajza szerint 1956. október 23 és 29. között a BM VII. (Közlekedés-elháírtás) Főosztály épületében volt, október 29-én az osztály egy részével a szovjet csapatokhoz (a Mária Valéria telepen Abaturov tábornok páncélos egységéhez) csatlakozott, innen a a szovjet csapatokkal együtt Ferihegyre, majd Ócsára ment. November 8-ig a szovjetek álltal vezetett kihallgatásában vett részt. November 9-én jött vissza Budapestre, előbb a Kossuth Akadémiára, majd két napra rá aBM József Attila utcai épületében tartozkódott. 1956. december 10-től Hunyadi laktanyában volt, mint karhatalmista
Források: ÁBTL 2.8.1. - 6667
MNL OL M-KS 276. f. 55/62. őe. - 1949.03.22.
MNL OL M-KS 276. f. 54/151. őe. - 1951.07.11.
MNL OL M-KS 276. f. 55/211. őe. - 1952.07.28.
MNL OL M-KS 276. f. 53/126. őe. - 1953.07.15.
ÁBTL 2.8.1. -1/1953.07.24. BM pcs.
ÁBTL 1.5. - 10-50/688/1954 - 09/1954.04.09. BM pcs.
MNL OL M-KS 276. f. 53/260. őe. - 1955.12.08.
ÁBTL 1.5. - 2-3/85/1955 - 85/1955.12.24. BM pcs.
ÁBTL 2.8.1. - 13/1/1957 BM Parancs
ÁBTL 2.8.1. - 00228/1957.03.05. BM h. pcs.
ÁBTL 2.8.1. - 1025/1962. 08.21. BM pcs.
ÁBTL 2.8.1.- 652/1974. BM pcs.
< előző
következő >

címünk: 1067 Budapest, Eötvös u. 7. e-mail: info@abtl.hu tel: (06-1) 478-6020 fax: (06-1) 478-6036

Copyright © 2009 Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára