Események
Keresett kifejezés: 1956 (összes találat: 45) Keresés törlése
Amikor az MSZMP Központi Bizottsága 1962. augusztus 14-16-i ülésén határozatot hozott a személyi kultusz éveiben a „munkásmozgalmi személyek ellen indított törvénysértő perek” lezárásáról, látszólag az ÁVH örökségétől való megszabadulást is tervbe vette. Az 1962/63-as személycserékkel véglegesen lezártnak tekintette a korábbi „hibákkal” történő foglalkozást, a koncepciós perek anyagainak megsemmisítéséről utasítás rendelkezett, az egykori tetteseket, részeseket pedig személyes beszélgetések után elbocsátották. Ám létezett egy 132 fős névsor azokról, akiket már az 1962-es elbocsátások előtt más területekre irányítottak, s akik közül többen váltak „kádári-konszolidáció” éveiben a közvéleményt befolyásoló és formáló médiumok meghatározó szereplőivé.
Tősér Ádám filmje az 1956-os forradalom után a hazájukat elhagyó emberek sorsát követi nyomon.
”Strasser Hilda” tündöklése és bukása, avagy Pál István előadása a Történelmi Kávéházban.
A Cziffra Fesztivál és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának közös eseményeként nyílt meg februárban a Mit rejt a Cziffra dosszié? című időszaki kiálltásunk. A tárlat bemutatja Cziffra György életének egyes rejtett, eddig nem ismert mozzanatait, összefüggéseit és egyben megvilágítja a mai ember számára az állambiztonság működését. A kiállításhoz kapcsolódó kamarakonferenciánkon most azokat a kisvilágokat, konkrét földrajzi helyeket mutatjuk be az angyalföldi Tripolisztól Recsken át egészen Franciaországig, amelyek meghatározók voltak a művész életében.
Takács Tibor legújabb, a Jaffa Kiadó és az ÁBTL gondozásában megjelent könyve részben az „ügynökökről”, azaz az állambiztonsági hálózatról, részben pedig az „aktákról”, azaz az állambiztonsági iratokról szól. A könyvbemutatón a szerzővel Stumpf András, a Válasz Online újságírója beszélget majd.
Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tisztelettel meghívja Önt az Epizódok a titkok házából - A politikai rendőrség mindennapjai 1956 után című tudományos konferenciára.
Vörös Géza Mindszenty József megfigyelése 1945–1975 című előadásában Mindszenty állambiztonsági megfigyelését mutatja be az 1945-ös, érsekké történő kinevezésétől 1975-ben bekövetkezett haláláig.
Dr. Rajki Márton (1901) 1956 októberében fájdalmas tapasztalások generálta karakterfejlődésen túl, érett személyiségként sodródott Újpesten a forradalomba: 1956. október 24. és 28-a között ő volt az újpesti Forradalmi Bizottság első elnöke, október 30- án pedig önálló keresztény párt szervezésébe kezdett - derül ki Kávássy János Előd előadásából.