Események
Keresett kifejezés: kommunizmus (összes találat: 9) Keresés törlése
A jövő hét szerdán induló Szabó Zoltán Történeti Szabadegyetem pódiumbeszélgetései a tavaszi félévben a keleti blokk kialakulását és 1956-ig tartó történetét járják körbe.
Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára filmklubjában a „…ti is élni fogtok.” - Pógyor István mártírhalála című dokumentumfilmet mutatja be.
Halmos Ádám és Horváth Réka 2020-as filmje mellett Kolonits Ilona 1957-es propagandafilmjét mutatjuk be.
Krajcsír Lukács és Bandi István történészek bemutatják, hogy Románia a Szovjetunió csatlós államai közül a nemzeti kommunizmus dinasztikus példáját valósította meg, míg Csehszlovákiát az ötvenes évektől sokszor úgy állították be, mint a szocialista blokk „éltanulóját”.
Meghívó az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos kutatóinak előadássorozatára az állambiztonság három meghatározó irányítójáról.
Bátran állítható, hogy gróf Teleki Béla az erdélyi magyarság egyik legnagyobb formátumú 20. századi politikusa volt. Mégis neve jóformán feledésbe merült, és most, halála után bő három évtizeddel bizony kevesen tudják ki is volt ő valójában és mi mindent tett az erdélyi magyarságért, illetve a „magyar Erdély” eszméjéért.
A Rákosi- és a Kádár-rendszer teljes egészében a kommunizmusnak rendelte alá Magyarországot és olyan háborús forgatókönyveket írtak, amelyek szerint Magyarország megtámadhatja el nem kötelezett szomszédját, Jugoszláviát, és semleges szomszédját, Ausztriát.
A Történelmi KávéháZ novemberi előadását Kecskés D. Gusztáv A menekülő egyén és a világpolitika: a NATO és az 1956-os magyar menekültek címmel tartja.