Események

Cs. Nagy Sándor frissen bemutatásra kerülő Láthatatlanok című dokumentumfilmje az 1956-os forradalom legtovább ellenálló fegyvereseinek, a mecseki láthatatlanok helytállását meséli el. 1956 novemberében, amikor Budapestet a szovjet tankok már romhalmazzá lőtték, a pécsi és Pécs környéki forradalmárok úgy határoztak, hogy harcolnak tovább.

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára és az Osiris Kiadó bemutatja a Trianon és a revízió. A népi írók tanulmányai, cikkei és feljegyzései (1920-1944) című kötetet.

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára és a Kronosz Könyvkiadó bemutatja a Miniszter a frontvonalban. Zsindely Ferenc naplója 1941. február 25. - 1946. március 9. című könyvet.

Amikor az MSZMP Központi Bizottsága 1962. augusztus 14-16-i ülésén határozatot hozott a személyi kultusz éveiben a „munkásmozgalmi személyek ellen indított törvénysértő perek” lezárásáról, látszólag az ÁVH örökségétől való megszabadulást is tervbe vette. Az 1962/63-as személycserékkel véglegesen lezártnak tekintette a korábbi „hibákkal” történő foglalkozást, a koncepciós perek anyagainak megsemmisítéséről utasítás rendelkezett, az egykori tetteseket, részeseket pedig személyes beszélgetések után elbocsátották. Ám létezett egy 132 fős névsor azokról, akiket már az 1962-es elbocsátások előtt más területekre irányítottak, s akik közül többen váltak „kádári-konszolidáció” éveiben a közvéleményt befolyásoló és formáló médiumok meghatározó szereplőivé.

Tősér Ádám filmje az 1956-os forradalom után a hazájukat elhagyó emberek sorsát követi nyomon.

”Strasser Hilda” tündöklése és bukása, avagy Pál István előadása a Történelmi Kávéházban.

Szeretettel hívjuk a kedves érdeklődőket az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára dísztermébe, 2021. november 17-e 16 órára. Levéltárunk frissen megjelent kötetei közül két munkát mutatunk be.

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára "1971 - Egy átlagos kádári év?" címmel rendez tudományos konferenciát.