Események
Takács Tibor legújabb, a Jaffa Kiadó és az ÁBTL gondozásában megjelent könyve részben az „ügynökökről”, azaz az állambiztonsági hálózatról, részben pedig az „aktákról”, azaz az állambiztonsági iratokról szól. A könyvbemutatón a szerzővel Stumpf András, a Válasz Online újságírója beszélget majd.
A Cziffra Fesztivál és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának közös eseményeként nyílt meg februárban a Mit rejt a Cziffra dosszié? című időszaki kiálltásunk. A tárlat bemutatja Cziffra György életének egyes rejtett, eddig nem ismert mozzanatait, összefüggéseit és egyben megvilágítja a mai ember számára az állambiztonság működését. A kiállításhoz kapcsolódó kamarakonferenciánkon most azokat a kisvilágokat, konkrét földrajzi helyeket mutatjuk be az angyalföldi Tripolisztól Recsken át egészen Franciaországig, amelyek meghatározók voltak a művész életében.
Áprilisban is folytatódik ingyenes szabadegyetemünk, amely különböző szempontokból mutatja be a titkosszolgálatok helyét és szerepét a magyar történelemben. A sorozat harmadik előadása a magyar gazdasági hírszerzés szerepét mutatja be a hidegháborúban.
Almási Tamás különleges kamaradarabjával folytatódik Bevetítés filmklubunk: az MSZMP Központi Bizottságának Onódyról szóló ülését dramatizáló dokumentumfilm bemutatja azt az embert, aki a szocialista vendéglátóipar vezetőjeként az egyik legfontosabb szereplő volt a kor gazdaságpolitikájában.
Márciusban is folytatódik ingyenes szabadegyetemünk, amely különböző szempontokból mutatja be a titkosszolgálatok helyét és szerepét a magyar történelemben. A sorozat második előadása a modern terrorizmusra adott illetve adható válaszokat mutatja be, az 1960-as évektől napjainkig.
A rendszerváltás 35. évfordulójára emlékezve az ÁBTL különleges városi sétát hirdet: a résztvevőkkel bejárjuk a fordulatokban gazdag 1989-es esztendő egyik legfelemelőbb eseménye, a március 15-i ellenzéki tüntetés útvonalát és helyszíneit.
Papp Gábor Zsigmond kreatív portréfilmjével folytatódik a Bevetítés filmklub: a Bereményi kalapja egy kulturális időutazás a 20. század második felének magyar történelmében.
Vadászgépektől a sörökig. Csehszlovákia a Közel-Keleten 1918-1968 címmel írt könyvet Krajcsír Lukács, Levéltárunk kutatója. Az egykori szocialista ország külkapcsolatairól, fegyvereladásokról és arról, hogy létezik-e összefüggés a hatnapos háború és a prágai tavasz között, Szekér Nóra beszélget a szerzővel február 29-én.