Médiamegjelenések
Ügynökök, informátorok, jelentések című könyv bemutatója
Takács Tibor történésszel (Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára) az Ügynökök, informátorok, jelentések című könyvéről Szemán László levéltáros (MNL SzSzBVL) beszélget.
Forrás: Nyíregyházi levéltár
2025.04.11.
Vörösök, proletárok
Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.
Forrás: Magyar Narancs
2025.04.09.
Másrészről | Miként tette tönkre legjobb kádereinek és családjaiknak az életét a diktatúra?
A Másrészről 2025 április 3-i adásában Rózsa Péter vendége Szalai Anna író, újságíró és Papp István, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának (ÁBTL) történésze volt.
Forrás: Klubrádió
2025.04.09.
PIRKADAT Breuer Péterrel: dr. Szekér Nóra
Beszélgetés az Ellenállók 1944-45 című kötetről.
Forrás: Heti TV
2025.04.07.
Az antiszemita kalandor, az őrgróf és a pecséthamisító – a magyar ellenállók nem csak kommunisták voltak
Az ellenállási formák sokszínűségénél, változatosságánál már csak a benne részt vevők sokféle politikai orientációja, társadalmi státusza a zavarba ejtőbb. És ha valamiért, hát pontosan ennek a szempontnak az érvényesítéséért emelhetjük meg a kalapunkat a könyv szerkesztői, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára és az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének történész munkatársai előtt. Merthogy talán a mai napig tartja magát néhány makacs tévképzet a hazai náci- és nyilasellenes ellenállással kapcsolatban.
Forrás: Telex
2025.03.30.
Önkéntes spiclik vagy Kádár áldozatai? Új könyv tárgyalja az ügynökkérdést!
Az állambiztonsági téma egyike a legnagyobb érdeklődésre számot tartó területeknek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára pedig az egyik leglátogatottabb kutatóhely az országban. "Az ügynökkérdés, dacára annak, hogy „az ügynökakták” 1997 óta kutathatók, máig lázba hozza az embereket, amire az „ügynökvadászok” sikeres karriereket is tudnak építeni, sokszor hibázva, kapkodva, vagy tekinthet nélkül az ügynökkérdés emberi vonatkozásaira". Hasonló hibába nem esik Takács Tibor könyve, mely a Jaffa kiadó modern magyar történeti sorozatában jelent meg.
Forrás: Mandiner
2025.03.28.
Tanuljunk a múltból, ne sétáljunk bele megint a csapdákba – Vallási közösségek a kommunizmusban
Március 19-én, szerdán este Budapesten, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti levéltárában nagy érdeklődés mellett rendezték meg az Egyházak és hatalom – A kommunista diktatúrával való együttélés kérdései című kerekasztal-beszélgetést, melynek fő témája az ügynökkérdés volt.
Forrás: magyarkurir.hu
2025.03.25.
Furcsa halálesetek a Kádár-korban: halálra égett miniszter, önmagát kétszer szíven szúró KSH-elnök
Dr. Krahulcsán Zsolt történésszel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos kutatójával, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága kutatási projektjének munkatársával folytatjuk Biszku Béla félreállításával, illetve az 1970-es évek első felének olyan furcsa baleseteivel és öngyilkosságaival, amelyek áldozatai mind a pártelit reformista tagjai voltak.
Forrás: 24.hu
2025.03.23.