Médiamegjelenések
Nem kommunizmus volt Kádár alatt, csak diktatúra | Papp István történésszel a magyar kommunistákról
Papp István történész arra vállalkozott, hogy a Tanácsköztársaságtól (és előzményeitől) az 1989-es rendszerváltásig áttekintse és megírja a történetét egy olyan mozgalomnak, vagy inkább sokszínű mozgalmi áramlatnak, amely hatalmas befolyást gyakorolt a XX. századi történelmünkre, de sokszor nem nagyon értjük, hogyan. Hogy az egymás rutinszerű lekommunistázásának korában ne merüljön feledésbe, hogy valójában mit jelent “kommunistának” lenni, számba vesszük, mik ennek az eszmének a sajátosságai, történelmi érdemei és bűnei, mik vele kapcsolatban a legsúlyosabb félreértések.
Forrás: Partizán
2024.12.10.
„Fából vaskarika a nemzeti kommunista” – Papp István a magyar bolsevikokról
Szerdán mutatták be Papp István A magyar kommunisták 1918-1989 című könyvét, amely az első nem marxista, tudományos feldolgozása a mozgalom történetének. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának történésze, lapunk vendégszerzője szerint akár szeretjük, akár nem, a kommunisták is részei a magyar múltnak, ezért foglalkoznunk kell velük.
Forrás: Válasz Online
2024.12.06.
Krajcsír Lukács: Vadászgépektől a sörökig - Ratio Podcast 34. rész
Az epizódban Csehszlovákia hidegháborús külpolitikájának egy különösen izgalmas és kevéssé ismert aspektusáról beszélgetünk: a harmadik világ országaival kialakított kapcsolatairól. A könyv Észak-Afrika és a Közel-Kelet példáján keresztül mutatja be, hogyan vált a viszonylag kis méretű és lakosságú ország jelentős szereplővé ezekben a régiókban. A szerző részletesen tárgyalja, miként támogatta Csehszlovákia Izrael létrejöttét és első háborúját, hogyan alakította a hidegháború menetét az Egyiptommal kötött fegyvervásárlási szerződés, és milyen szerepet játszott a dekolonizációs folyamatokban.
Forrás: Ratio Podcast
2024.11.28.
A Szeku árnyékában: Megfigyelés és félelem a Ceaușescu-korszakban
A mai Naprakészben ismét a szekusdossziék világába kalauzoljuk önöket. Az apropót egy friss jelentés adja, amely szerint a román kommunista rendszer utolsó évtizedében, 1980 és 1989 között mintegy 250 ezer megfigyelési dossziét nyitottak. Bandi Istvánnal, a magyarországi Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos kutatójával, romániai és moldovai köztársasági referensével beszélgetünk.
Forrás: Marosvásárhelyi Rádió
2024.11.14.
Rendszerváltás 35: Az orosz befolyás és a román identitás között őrlődő Moldova
Hogyan nézett ki a Moldovai Szovjet Szocialista Köztársaság? Milyen problémák miatt kezdtek elégedetlenkedni az emberek? Hogy ment végbe a rendszerváltás? A szovjet korszak terhes hagyatékából mi volt az, amit képesek voltak megoldani és mi az, ami a mai napig jelen van az országban? A hvg360 Bandi Istvánnal, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos kutatójával beszélgetett.
Forrás: hvg360
2024.11.14.
1956 hivatalos értékelése a Kádár-korszakban, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára dokumentumai tükrében
Dr. Szekér Nóra történésszel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára Tudományos Főosztály Kutatási Osztálya osztályvezetőjével folytatjuk korábbi, október 23-án, a Kerengőben elhangzott beszélgetésünket.
Forrás: Magyar Katolikus Rádió
2024.11.08.
Lengyelország, ahol a munkáshatalomnak leginkább a munkásokkal gyűlt meg a baja
A nyolcvanas évek közepén, amikor a legtöbb szocialista állam befele tartott a politikai válságba, Lengyelország éppen kilábalt egyből. Ennek köszönhető, hogy a lengyel társadalom egy része a kommunista diktatúra utolsó évtizedét bizonyos fokú megértéssel kezeli, mivel egy makacsnak bizonyuló mítosz szerint az mentette meg az országot a legrosszabbtól, egy orosz katonai beavatkozástól. A hvg360 a diktatúra jellegéről, a lengyel gazdaság helyzetéről, a rendszer ellen szervezkedő munkásokról, valamint a lengyel szocializmus összeomlásáról Semsei Ferenccel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos kutatójával beszélgetett.
Forrás: hvg360
2024.10.31.
A szovjet hadsereg "testvéri" segítsége
Bandi István, Levéltárunk tudományos kutatója Ion Xenofontov szerző társaságában "Az Afganisztáni háború 1979-1989" című kötet születéséről, kiadásairól és a magyar fordítás kalandos részleteiről beszélt a Vocea Basarabiei TV Forum című műsorában.
Forrás: Vocea Basarabiei TV
2024.10.30.