Médiamegjelenések

Múltfeltárással a megbékélés felé
Egyházak és hatalom – a diktatúrával való együttélés kérdései címmel szervezett beszélgetést az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára. A március 19-i alkalmon Mirák Katalin történész, a Magyarországi Evangélikus Egyház Tényfeltáró Bizottságának elnöke, Földváryné Kiss Réka történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnöke és Várszegi Asztrik emeritus pannonhalmi főapát az egyházak és a kommunista rezsim kapcsolatát vizsgálták.
Forrás: evangelikus.hu
2025.03.21.
„Úgy éreztem, hogy anyám elárult engem, és potyogni kezdtek a könnyeim” – mi történik, ha megtudod, hogy a szüleid ügynökök voltak?
Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának (ÁBTL) szabadegyetemén, egy február végi előadáson két olyan ember mesélt, akiknek azzal kellett szembesülniük, hogy a szüleik ügynökök voltak. Az egyiknek az édesanyja, a másiknak az édesapja. Az egyiknek a szülei hittek a kommunizmusban, a másik egy generációk óta nagy tiszteletben álló, református lelkészdinasztiába született. Az egyiknek a szülei a nemzetközi kémelhárítással foglalkozó III/I-es csoportfőnökségnek dolgoztak, a másiknak az apja a belső elhárítással megbízott, hírhedt III/III-as csoportfőnökséggel működött együtt. Az utódok mindkét esetben évtizedekkel a szüleik halála után, felnőttként szembesültek a titokkal. Az egyik könyvet írt róla, a másik csak név nélkül beszél a múltról.
Forrás: 24.hu
2025.03.16.
Kádár Trianonra hivatkozott Brezsnyevnek
A folytatásban Dr. Krahulcsán Zsolt történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos kutatója, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága kutatási projektjének munkatársa segítségével kissé visszakanyarodunk az időben: az 1970-es évek elejének politikai eseményeit nézzük át tüzetesebben, amikor Moszkvában felmerülhetett Kádár leváltása, Brezsnyev pedig kétszer is alapos fejmosásban részesítette a magyar első titkárt, aki Trianonra hivatkozva próbálta elmagyarázni a helyzetet.
Forrás: 24.hu
2025.03.09.
Takács Tibor | "Kis magyar rockandroll svindli"
Takács Tibor történész volt Pálinkás Szüts Róbert vendége a Reggeli Személy 2025.02.28-i adásában.
Forrás: Klubrádió
2025.02.28.
Történelmi terheink
Dr. Szekér Nóra történésszel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára Kutatási Osztályának vezetőjével az ÁBTL Történelmi terheink című szabadegyetemi sorozatáról beszélgetünk.
Forrás: Katolikus Rádió
2025.02.28.
Összeállítás: 29 éve jött létre a Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára
A traumák feldolgozásához felszámolásához fontos a múlt tisztázása. Az elhallgatott, elfojtott emlékek nem ritkán félelmek feltárása. Ezt a szempontot is szem előtt tartva döntött az országgyűlés az állambiztonsági szolgálatok történeti levéltárának létrehozásáról huszonkilenc évvel ezelőtt. Feladata, hogy egyebek mellett az egykori állambiztonság iratanyagait őrizze és kezelje. Az intézményről Vajda Klára Cseh Gergő Bendegúzzal az állambiztonsági szolgálatok történeti levéltára főigazgatójával beszélgetett.
Forrás: Kossuth Rádió
2025.02.24.
Ügynökök és jelentések
Nem igaz, hogy nem kutathatók az 1990 előtti állambiztonsági iratok, más néven ügynökakták. A nagy titkok helyett azonban inkább személyes történetekkel és a bürokrácia túlkapásaival találkozhat a kutató – egyebek mellett erről beszélt Takács Tibor történész Nyíregyházán, a kommunizmus áldozatainak emlékére tartott könyvbemutatón.
Forrás: KölcseyTV
2025.02.24.
Harminc évnyi kis hallgatásokból egy nagy hallgatás állt össze
Nem csak azokat érte trauma, akiről jelentettek az előző rendszerben, hanem azok közül is sokakat, akik a jelentéseket írták. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának beszélgetésének résztvevői szavakat kerestek a nehezen megfogalmazhatóra, hátha a következő nemzedék tanul belőle valamit.
Forrás: 444
2025.02.23.
1 2 3 4 5 ...