Médiamegjelenések
Kiskorúak a Szekuritáté markában
Több mint 6000 kiskorú működött együtt a Szekuritátéval „diákként”, többségüket azért szervezték be, hogy információkat szolgáltassanak társaikról és esetleg tanáraikról – közölte a napokban a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS). A soron következő Naprakészben a fiatalok, gyerekek „szolgálatba állításának”, illetve az erre való kísérletek torokszorító valóságáról beszélgetünk. Illetve arról, hogy mit kezdünk mi a múlttal, hogyan viszonyulunk ehhez, 35 évvel a rendszerváltás után. Hogyan, mennyire gondolkodunk árnyaltan a Szekuritáté működéséről. Bandi István, Levéltárunk tudományos kutatója volt a Naprakész vendége.
Forrás: Marosvásárhelyi Rádió
2025.06.10.
Szénási és Biszku – A legfőbb ügyész és a belügyminiszter az 1956-os forradalmat követő vizsgálati eljárásokról
Krahulcsán Zsolt az 1956-os megtorlások során eljáró belügyi szervek és az ügyészség közti nézetkülönbségekről tájékoztató, 1957. év végén keletkezett dokumentumokat mutatja be. A legfőbb ügyész bíráló megjegyzéseit tartalmazó levél és az arra reagáló belügyminiszteri jelentések olyan, az állambiztonság vizsgálati módszertana szempontjából releváns források, amelyek rávilágítanak a megtorlások kezdeti szakaszának anomáliáira, a rendőr (nyomozati) és a vizsgálati eljárások visszásságaira, illetve a fogva tartottak körülményeire, helyzetére.
Forrás: Archivnet
2025.06.03.
Traumák és személyes történetek
Egy februárban az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában elindult, havi egy alkalommal szervezett beszélgetéssorozatra tette fel a koronát 2025. május 22-én Varga Ágota Balázs Béla-díjas filmrendező és Szécsényi András tudományos kutató. Szécsényi András az oral history, vagyis a beszélgetésekben feltárt – hozzánk legközelebbi történelem sajátosságairól beszélt.
Forrás: Felvidék.ma
2025.05.24.
Szőnyei Tamás: Lapról lapra a „Dalos”-könyvben
Az énekes szellemképes portréja a címlapon pont arra utal, hogy nem lehetséges egyetlen Vikidál Gyulát látni, mint ahogyan nem alkothatunk egyetlen, tökéletes, tűéles képet a „Dalos” fedőnevű titkos megbízottról sem. – Szőnyei Tamás írása Takács Tibor könyvéről – és a szerző válasza.
Forrás: Litera.hu
2025.04.28.
„Az istenit az anyjának” – Kádár kikelt a Rajk-b
Dr. Krahulcsán Zsolt történésszel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos kutatójával, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága kutatási projektjének munkatársával beszélgetve arról lesz szó, hogyan kezdte Kádár elveszteni kapcsolatát a valósággal, mire utasította a belügyet a demokratikus ellenzékkel szemben, és végül hogyan jutott el a lemondásig.
Forrás: 24.hu
2025.04.27.
Magyar nemzeti felkelés: véráldozatot terveztek a nácik ellen
A Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) Ellenállók 1944–45 című kiadványa 104 életúton keresztül mutatja be a magyar ellenállás résztvevőit és tevékenységüket. A lista közel sem teljes, a téma bőven igényel még további kutatásokat, a cél csupán képet adni az elfeledett magyar ellenállásról. A könyvet szerkesztő történészekkel, dr. Bartha Álkossal, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet tudományos munkatársával, dr. Kiss Rékával, a NEB elnökével és dr. Szekér Nórával, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tudományos kutatójával, osztályvezetőjével beszélgettünk.
Forrás: 24.hu
2025.04.21.
„Nem makulátlan hősök” – Bemutatták az Ellenállók 1944–45 című kötetet
2025. március 25-én az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában (ÁBTL) nagy érdeklődés mellett mutatták be az Ellenállók 1944–45 című kötetet. A Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) gondozásában megjelent kiadvány 104 portrén keresztül mutatja be a második világháború idején Magyarországon a nácizmus és annak képviselői ellen szerveződő ellenállás sokszínű világát.
Forrás: ujkor.hu
2025.04.18.
Ellenállók – Az Öreg vendége Földváryné Kiss Réka és Szekér Nóra történészek
Egy hiánypótló könyv jelent meg a napokban Ellenállók címmel, amely feldolgozza az 1944-45 közötti időszak magyar ellenállás sokszínűséget. Az Öreg vendégei a kötet szerkesztői, szerzői Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottság elnöke és Szekér Nóra a Történeti Hivatal történésze. A könyvben 104 életúton keresztül, 55 történész segítségével igyekeznek képet adni a magyar ellenállás sokszínűségéről.
Forrás: Pesti Srácok
2025.04.17.