Médiamegjelenések

A Szeku árnyékában: Megfigyelés és félelem a Ceaușescu-korszakban
A mai Naprakészben ismét a szekusdossziék világába kalauzoljuk önöket. Az apropót egy friss jelentés adja, amely szerint a román kommunista rendszer utolsó évtizedében, 1980 és 1989 között mintegy 250 ezer megfigyelési dossziét nyitottak. Bandi Istvánnal, a magyarországi Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos kutatójával, romániai és moldovai köztársasági referensével beszélgetünk.
Forrás: Marosvásárhelyi Rádió
2024.11.14.
Rendszerváltás 35: Az orosz befolyás és a román identitás között őrlődő Moldova
Hogyan nézett ki a Moldovai Szovjet Szocialista Köztársaság? Milyen problémák miatt kezdtek elégedetlenkedni az emberek? Hogy ment végbe a rendszerváltás? A szovjet korszak terhes hagyatékából mi volt az, amit képesek voltak megoldani és mi az, ami a mai napig jelen van az országban? A hvg360 Bandi Istvánnal, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos kutatójával beszélgetett.
Forrás: hvg360
2024.11.14.
1956 hivatalos értékelése a Kádár-korszakban, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára dokumentumai tükrében
Dr. Szekér Nóra történésszel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára Tudományos Főosztály Kutatási Osztálya osztályvezetőjével folytatjuk korábbi, október 23-án, a Kerengőben elhangzott beszélgetésünket.
Forrás: Magyar Katolikus Rádió
2024.11.08.
Lengyelország, ahol a munkáshatalomnak leginkább a munkásokkal gyűlt meg a baja
A nyolcvanas évek közepén, amikor a legtöbb szocialista állam befele tartott a politikai válságba, Lengyelország éppen kilábalt egyből. Ennek köszönhető, hogy a lengyel társadalom egy része a kommunista diktatúra utolsó évtizedét bizonyos fokú megértéssel kezeli, mivel egy makacsnak bizonyuló mítosz szerint az mentette meg az országot a legrosszabbtól, egy orosz katonai beavatkozástól. A hvg360 a diktatúra jellegéről, a lengyel gazdaság helyzetéről, a rendszer ellen szervezkedő munkásokról, valamint a lengyel szocializmus összeomlásáról Semsei Ferenccel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos kutatójával beszélgetett.
Forrás: hvg360
2024.10.31.
A szovjet hadsereg "testvéri" segítsége
Bandi István, Levéltárunk tudományos kutatója Ion Xenofontov szerző társaságában "Az Afganisztáni háború 1979-1989" című kötet születéséről, kiadásairól és a magyar fordítás kalandos részleteiről beszélt a Vocea Basarabiei TV Forum című műsorában.
Forrás: Vocea Basarabiei TV
2024.10.30.
Az este: Ügynökök, informátorok, jelentések
Ügynökök, informátorok, jelentések – Az állambiztonsági besúgóhálózat történetei c. könyv margójára… Az este – a mai házigazda Csatári Bence, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tudományos kutatója, vendége Takács Tibor történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Levéltárának tudományos kutatója.
Forrás: Kossuth Rádió
2024.10.25.
A párt tanult 1956 tapasztalataiból
Dr. Szekér Nóra történésszel, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára Tudományos Főosztály Kutatási Osztályának osztályvezetőjével beszélgettünk. Véleménye szerint "A párt tanult 1956 tapasztalataiból, és miközben a társadalom felé megfogalmazta az igazolhatatlan és a hatalmi céljait szolgáló ellenforradalmi összeesküvés tételét, a saját berkein belül szembenézett azzal a kérdéssel, hogy mi is történt Magyarországon 1956-ban? Erről tanúskodnak azok a "szigorúan titkos" állambiztonsági összefoglaló elemzések, amelyek már a realitásokat figyelembevéve, több száz oldalon vonják le a történtek tanulságait."
Forrás: Magyar Katolikus Rádió
2024.10.23.
Tűrt és tiltott filmek, határátlépés, röplapok
Az 50-es éveket és az azt követő időszakot idézi fel az Eötvös10 és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára október 23-án. A rendezvény részleteiről Szekér Nóra, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának kutatója mesélt Kalmár Andrásnak 2024. október 16-án, a Trend FM 94.2-n futó Kapcsolódjunk! c. műsorban.
Forrás: Tengermédia
2024.10.18.