Események
Keresett kifejezés: kultura (összes találat: 18) Keresés törlése
Levéltárunkban mutatjuk be Czapáry-Martincsevics András "Katakombák magyarja - Mécs László megfigyelési dokumentumai (1945-1978)" című könyvét.
2023. október 27-én, pénteken a Görög Intézettel közösen, "A görög emigráció és az 1956-os forradalom" címmel rendezünk tudományos konferenciát.
„Vagyok, mint minden ember: fenség / Észak-fok, titok, idegenség” – írta csodálatos versében Ady Endre. A politikai rendőrség történetét aligha lehetne pontosabban jellemezni, mint ezzel a két szóval: titok és idegenség. Ám Levéltárunk ezen a hétvégén éppen nyíltságával és emberközelségével tűnik ki. Látogatóink megismerhetik épületünk kevéssé ismert részeit, az állambiztonság iratainak furcsa és különös históriáit, s közben gondolatban végigjárhatják az elmúlt másfél évszázad magyar történelmét.
Vadászgépektől a sörökig. Csehszlovákia a Közel-Keleten 1918-1968 címmel írt könyvet Krajcsír Lukács, Levéltárunk kutatója. Az egykori szocialista ország külkapcsolatairól, fegyvereladásokról és arról, hogy létezik-e összefüggés a hatnapos háború és a prágai tavasz között, Szekér Nóra beszélget a szerzővel február 29-én.
„Vagyok, mint minden ember: fenség / Észak-fok, titok, idegenség” – írta csodálatos versében Ady Endre. A politikai rendőrség történetét aligha lehetne pontosabban jellemezni, mint ezzel a két szóval: titok és idegenség. Ám Levéltárunk ezen a hétvégén éppen nyíltságával és emberközelségével tűnik ki. Kedves látogatóink megismerhetik épületünk kevéssé ismert szép zugait, az állambiztonság iratainak furcsa és különös históriáit, s közben gondolatban végigjárjuk az elmúlt 150 év magyar történelmét. E fenséges élményben részesüljenek minél többen!
A Magyar Levéltárosok Egyesülete felkérésére Levéltárunk 2024. február 23-án „Hét levéltár – hét középiskolai foglalkozás a történelem különböző korszakaiból” címmel levéltárpedagógiai workshopot szervez.
„Amikor a Vörösterror az Országházba költözött” – hangzik a 25 perces dokumentumfilm nyitómondata. Kosztümös jelenetek, archív felvételek, valamint B. Müller Tamás, Hatos Pál és Szabó Viktor történészek elemzései elevenítik fel a Tanácsköztársaság napjait és Cserny József vezette Ötödik alosztály terrorkülönítményének rémtetteit, akik az Országház főrendiházi szárnyában rendezkedtek be.
Papp Gábor Zsigmond kreatív portréfilmjével folytatódik a Bevetítés filmklub: a Bereményi kalapja egy kulturális időutazás a 20. század második felének magyar történelmében.