Podcastek és videók
Keresett kifejezés: egyhaz (összes találat: 10) Keresés törlése
Soós Viktor Attila előadásában a hatvanas évek közepétől a hetvenes évek második feléig nyúló időszakot mutatja be az egyházak helyzete szempontjából, rekonstruálva, hogy Győr-Sopron megyében milyen kapcsolat alakult ki az állam és az egyház között, hogyan viszonyult a két ellenőrző és végrehajtó szerv, az Állami Egyházügyi Hivatal és a BM a helyi egyházi vezetőkhöz, szervezetekhez.
Jehova Tanúi a 19. század végétől vannak jelen Magyarországon, tevékenységüket mégis kévéssé érinti a történeti reflexió. Mint a kisegyházak történetével foglalkozó egyik kutató kifejti: „Mivel a felekezet legnagyobbrészt illegalitásban működött, és saját történetük emlékeit sem gyűjtötték össze, valamint a rájuk vonatkozó adataink is nagyon hiányosak, ezért nagyon nehéz még vázlataiban is összeállítani a mozgalom magyarországi történetét.” Igaz ez Jehova Tanúi 1945 utáni történetére is. Petrás Éva előadásában e hiány pótlására tesz kísérletet állambiztonsági, egyéb levéltári és a Jehova Tanúi Egyház saját archívumában található dokumentumok felhasználásával.
Miklós Péter előadásából az érdeklődők – többek között – olyan kérdésekre kaphatnak választ, hogy milyen befolyása volt Balogh páternak a sajtóügyekre, miért levelezett Szekfű Gyulával, hogyan viszonyultak egyházi elöljárói politikai szerepvállalásához, miért volt konfliktusa Mindszenty József bíborossal, miért volt jó véleménye Kádár Jánosról, vagy éppen miért szerette a belga nyulakat.
Az Állami Egyházügyi Hivatalba telepített rezidentúra és K-lakás az egyházak irányába végzett hírszerzés szolgálatában címmel Soós Viktor Attila tartott előadást.