Podcastek és videók
Keresett kifejezés: eloadas (összes találat: 91) Keresés törlése
Milyen Ukrajnáért harcoltak a galíciai erdőkbe szorult „banderista” partizánok? Miért terhes a lengyel-ukrán és a csehszlovák-ukrán közös múlt? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Krajcsír Lukács előadása is.
Milyen Ukrajnáért harcoltak a galíciai erdőkbe szorult „banderista” partizánok? Miért terhes a lengyel-ukrán és a csehszlovák-ukrán közös múlt? Többek között ezekre a kérdésekre keresika választ Mitrovits Miklós előadása is.
Milyen Ukrajnáért harcoltak a galíciai erdőkbe szorult „banderista” partizánok? Miért terhes a lengyel-ukrán és a csehszlovák-ukrán közös múlt? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Pócs Nándor előadása.
Milyen típusú táborok működtek hazánkban a Rákosi-korszakban, s ezek között milyen különbségek figyelhetők meg? Hogyan hatott ezek működésére Nagy Imre 1953-as kinevezése és miért nem került sor ezt követően mindegyik megszüntetésére? Miképpen kapcsolódott össze az első ötéves terv teljesítése a politikai elítéltek egyre növekvő létszámával? Az 1956-os forradalom kitörésekor a börtönökön kívül hol voltak még politikai foglyok az országban? Megszüntette-e a forradalom a magyarországi táborokat?
Az 1956-os forradalom során a felkelők több középületet is – sikerrel, vagy anélkül – ostromoltak, ám mégis a címben szereplő két megmozdulás vált a forradalom legemblematikusabb, leghíresebb eseményévé. Előadásomban levéltári dokumentumok alapján ismertetem a két ostrom közvetlen előzményeit, történéseit, a kevésbé köztudott epizódokat, annak szereplőit, s a véletlen múltformáló hatását.
Horváth Sándor, a Történettudományi Intézet tudományos főmunkatársa "Mindennapi kollaboráció és a mikrotörténet-írás lehetőségei" címmel tartott előadást. Az előadásból Horváth Sándor Feljelentés - Egy ügynök mindennapjai című könyvének kutatástörténetét ismerhettük meg.