Podcastek és videók
Keresett kifejezés: kultura (összes találat: 15) Keresés törlése
Mennyire volt sikeres a BBC-nél dolgozó Barna Aliz ügynökként?
Miért hord kalapot Bereményi? Milyen volt az első találkozása Kardos Györggyel, a Magvető Kiadó igazgatójával? Őriz-e jelentéseket az író-rendezőről az ÁBTL? Cseh Tamásról, városmajori kalapos sétákról és a szabadság aktorairól a márciusi filmklubunkban bemutatott, Bereményi kalapja című film után Pap Péter István Bereményi Gézával, a film főszereplőjével, és annak kreatív producerével, Csejdy Andrással beszélgetett.
Szőnyei Tamás előadásában a falba ütközött lapok sorsát mutatja be, külön hangsúllyal azon, hogy információival és intézkedéseivel miként járult hozzá ellehetetlenítésükhöz az állambiztonsági szolgálat.
A Történelmi KávéháZ 2016. áprilisi rendezvényén levéltárunk munkatársa, Köbel Szilvia Szabó Miklós történész életét, szakmai és politikai pályafutását ismertette, különös hangsúllyal kitérve az állambiztonsági megfigyelésére, melynek dokumentumai nálunk találhatók.
Cserényi-Zsitnyányi Ildikó előadásában bemutatja, hogy a politikai vezetés hogyan avatkozott be a vizsgálat során kompromittált vezetők érdekében, vagy éppen magukra hagyta őket, és hogy ezt mennyire tekinthetjük a hazai konzervatív baloldal és a reformkommunista vezetők közötti ellentét egyik bizonyítékának.
Publicisztikai és historiográfiai közhelynek számít, hogy Magyarország volt az 1960-as évektől a szovjet tömb legvidámabb barakkja, miközben a Nicolae Ceaușescu-vezette Románia keményvonalas belpolitikájával és különutas, Nyugat-barát manővereivel tűnt ki a szocialista országok között. Mennyire tükrözik ezt a klisét a ma már (vagy éppen még) szabadon hozzáférhető, tekintélyes mennyiségű és rétegzettségű levéltári források - teszi fel a kérdést előadásában Stefano Bottoni.