Podcastek és videók

2016. június 9. Nagy Imre hívéből Kádár csapatkapitánya - Fehér Lajos pályája 1956 után

Papp István előadásában nem gazdaságtörténeti áttekintésre, nem a termelőszövetkezeti világ bemutatására vállalkozik, hanem egy hús-vér ember, egy izgalmas és nagyon ellentmondásos politikai életút felvázolására törekszik. Vajon zaklatott és töredezett, vagy nagyon is következetes és egyenes vonalú volt Fehér Lajos életpályája?

2016. május 12. A zajból a „kockacsendbe” - Rajki Márton ügye

Kávássy János Előd előadásában Rajki Márton atipikus 1956-os karakterét és viselkedésmódját mutatja be.

2016. április 14. A repülő egyetem professzora - Szabó Miklós portréja

A Történelmi KávéháZ 2016. áprilisi rendezvényén levéltárunk munkatársa, Köbel Szilvia Szabó Miklós történész életét, szakmai és politikai pályafutását ismertette, különös hangsúllyal kitérve az állambiztonsági megfigyelésére, melynek dokumentumai nálunk találhatók.

2016. március 10. A politizált gazdasági rendőrség, 1945–1948

Cserényi-Zsitnyányi Ildikó a Magyar Államrendőrség Budapesti Főkapitányságának Gazdaságrendészeti Osztályát (GRO) mutatja be, amelyet elsősorban a második világháború utáni katasztrofális, rendkívül zavaros gazdasági élet és közellátás szabályozására, helyreállítására alakítottak meg 1945-ben, de fontos szerepe volt a megelőzésben és az elrettentésben egyaránt. Noha nem nőtte ki magát olyan meghatározó, a korszakban hasonló államvédelmi feladatokat ellátó politikai és katonai nyomozó szervvé, mint a politikai rendőrség (PRO/ÁVO) vagy a Honvédelmi Minisztérium Katonapolitikai Osztálya (Katpol), a maga korában nagyon is jelentős szerepe volt.

2016. február 11. A népgazdaság és a társadalmi tulajdon védelme az 1970-es évek második felében Magyarországon

Mivel a több tízezer gazdasági egység mindegyikébe nem lehetett operatív védelmet építeni, ezért az állambiztonság és a rendőrség meghatározott területekre koncentrálta erőit. Melyek voltak ezek a területek? Mik voltak a szervek főbb feladatai? Milyen védelmi rendszereket működtettek? Orbán Balázs előadásában a szervezet bemutatása mellett ezekre a kérdésekre keres választ.

2016. január 14. Mindszenty József megfigyelése 1945–1975

Vörös Géza előadásában Mindszenty József állambiztonsági megfigyelését mutatja be az 1945-ös, érsekké történő kinevezésétől az 1975-ben bekövetkezett haláláig terjedő időszakban. Milyen módszerekkel, milyen eszközökkel követték nyomon a főpap életét, hogyan nyertek információkat tevékenységéről, miképp figyelték meg őt és környezetét, valamint ezen titkosszolgálati adatok birtokában hogyan használta fel személyét az állampárt a maga politikai, egyházpolitikai céljainak megvalósításában.