Napi Operatív Információs Jelentések
A "belső ellenséges elemek" szamizdatoznak
NAPI OPERATÍV INFORMÁCIÓS JELENTÉS
93. szám
Budapest, 1984. május 14.
BELSŐ ELLENSÉGES ELEMEK TEVÉKENYSÉGE
A Belső Elhárítás /III/III/ jelentései:
Szász Béla: Minden kényszer nélkül. Szamizdat kiadás, Magyar Október Kiadó, 1984.
BELSŐ ELLENSÉGES ELEMEK TEVÉKENYSÉGE
„…A nyomozó, mint az óraingát, két térde között lengette gumibotját, és akárha nem hallaná feleletemet, nyomatékosan megismételte: – Mit üzent az a Wagner? – Aztán a testes fiatal hangja csattant fel: – Mikor szervezték be az amerikaiak? – Majd kórusban kiáltották: – Ki szervezete be?
Tiltakozó válaszomra mindannyian megrohantak, aztán újra kérdeztek, újra megrohantak, végül letepertek, hogy a talpamat vegyék kezelésbe. Valamiképp leráztam őket, mire egy ötödik férfi segítségével, aki addig nézőként csak a fal mellett lapult, becsavartak a szőnyegbe…”
Szász Béla: Minden kényszer nélkül
40 éve történt - A "belső ellenséges elemek" szamizdatoznak
NAPI OPERATÍV INFORMÁCIÓS JELENTÉS
93. szám
Budapest, 1984. május 14.
BELSŐ ELLENSÉGES ELEMEK TEVÉKENYSÉGE
A Belső Elhárítás /III/III/ jelentései:
6./ "Kofa” fn. célszemély [Gonda Béla, újságárús a Boráros téren] közölte a hírforrással, hogy a Hírmondó terjesztése egyre jobban megy. Állítása szerint a lap már eljut a TF-re, a SOTE-re és vidéki - debreceni, pécsi stb. - főiskolákra is. Részint előadók, részint hallgatók terjesztik. Megítélése szerint most jól szervezett a terjesztés, s a nyomda jól el van rejtve. A szerkesztőknél "hiába keresnének akár kéziratot, akár nvomdát".
Kijelentette, hogy most nem kell tartaniuk pressziótól, mert a kormány meg akarja őrizni liberális hírnevét, "politikai rosszabbodás esetén" viszont félniük kell. Egyelőre nem tudják, miképpen vehetnék elejét egy ellenük irányuló akcióinak, de felmerült, hogy "jó lenne beépülni a karhatalmi szervekbe".
Az információ forrása megbízható, ellenőrzött tartalma nem ellenőrzött.
Intézkedés:
- folytatják a bizalmas nyomozást;
- külön terjesztés szerint folytatják a terjesztés felderítését.
7./ Dr.K.GYÖRGY [Krassó György] bizalmas társaságban közölte, hogy kiadja Szász Béla "Minden kényszer nélkül" című könyvét, az NSZK—ban megjelent kötet felhasználásával. A jelenlevőknek átadott egy-egy "Sajtószabadság"című, 5 lap terjedelmű - eddig ismeretlen - szamizdat anyagot, amely a Beszélő előállításának hatósági részről történt akadályozásáról tudósít és javaslatot tesz a sajtószabadság érvényesülésének "az alkotmányos elvekkel összahangban levő" biztosítására. Átadott egy másik - eddig ugyancsak ismeretlen - tíz oldalas szamizdatot is, melyben "Demokrácia?" címmel bírálják az Ifjúsági Magazin januári számának vezércikkét.
Az információ megbízható, ellenőrzött.
Intézkedés:
- elvégeztetik a szamizdat anyagok szakértői vizsgálatát;
- folytatják az ellenőrzést.
ÁBTL - 2.7.1. NOIJ Összefoglaló jelentések 93/6-7. 1984. május 14.
Szász Béla könyve szamizdat kiadásának fülszövege:
Szász Béla (Szombathely, 1910), aki egyetemistaként részt vett az illegális kommunista mozgalomban, s 1937-ben Franciaországba, majd Argentínába emigrált, 1946-ban hazatért Magyarországra. Építeni az itthoni új rendet. 1949 tavaszán, kémkedés hazug vádjával, letartóztatják, s a Rajk-per egyik mellékperében tízévi fegyházra ítélik. 1954-ben szabadon bocsátják, rehabilitálják. A felajánlott vezető állást visszautasítva kiadói lektorként dolgozik. Rajk László temetésén, 1956. október 6-án a volt fogolytársak nevében ő mond gyászbeszédet. 1957-ben ismét emigrál, családostul. Azóta Angliában él. Híres műve, mely 1963 óta magyarul és idegen nyelveken bejárta a (külföldi) világot, a Rajk-pernek és a körötte történt törvénytelenségeknek döbbenetes krónikája. De több is annál: önvizsgálat és számvetés. A szabadon választott, majd kényszerűen végigjárt személyes útnak – egyben egy egész ország útjának – újra bejárása. Lebilincselő ereje abban a szinte hűvös tárgyilagosságban rejlik, amellyel Szász Béla az átélt iszonyatot ábrázolni képes, a letartóztatás pillanataitól kezdve a magyar, majd a szovjet vallatók vezette vizsgálatok kegyetlenségén át a törvénysértő ítéletig, a börtönbeli szenvedésektől a szabadulásig. Hiteles a tényekhez való szigorú ragaszkodásban, de hiteles az összefüggéseknek, a mélyebben rejlő indítékoknak feltárásában is. Korszerű írás. Gyűlölködés nélkül, de megingathatatlan etikai meggyőződéssel ítéli meg mindazt, ami azokban a nehéz években a szerzővel és szenvedő társaival – de bizonyos értelemben mindannyiunkkal – történt.