Napi Operatív Információs Jelentések
A BRFK ügynökjelentése egy különös személyről
BRFK ÁLLAMBIZTONSÁGI SZERV
ÉRTÉKELŐ-,TÁJÉKOZTATÓ-, TITKÁRSÁGI ALOSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!
Napi operatív információs jelentés
Budapest, 1984. május 09. /68/.
Varannay Aurél (1900-1989)
A BRFK ügynökjelentése Varannay Aurélről és egy SZETA előadásról
BRFK ÁLLAMBIZTONSÁGI SZERV
ÉRTÉKELŐ-,TÁJÉKOZTATÓ-, TITKÁRSÁGI ALOSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!
Napi operatív információs jelentés
Budapest, 1984. május 09. /68/.
Hálózati ügynök jelentése alapján:
VARANNAI AURÉL-t a közelmúltban felkereste lakásán GONDA BÉLA, aki a Boráros téren újságárus és egy Gergely utónevű fiatalember és arra kérték, hogy egy általuk vezetett, fiatalokból álló csoportnak tartson előadást az 1940-es évek második felének politikai életéről. Magukkal vitték a "Polgári ellenzéki
pártok Magyarországon 1944-től 1949-ig" - című, a Kossuth Könyvkiadó gondozásában 1983-ban megjelent könyvet. A radikális ellenzéki pártok tevékenységét tárgyaló részben a szerző jelentős teret szentel Varannai Aurél korábbi politikai tevékenységének, és erre hivatkozva kérték fel előadás tartására.
Az előadást, amely Gonda Béla lakásán volt, kb. 10 fiatalember előtt Varannai megtartotta. Tapasztalatairól HÜ-nek elmondotta, hogy a csoportot, amely rendszeresen összejár Gonda lakásán, Gonda Béla fogja össze, de a szellemi irányítója KONRÁD GYÖRGY, aki nemrégiben Nyugat-Berlinben adott rádióriportot a Jaltai Egyezmény kapcsán. Varannai szerint úgy tűnik, hogy a csoport a Rajk László féle ellenzéki mag helyébe lépett, mivel azoknak a rendőri szervek figyelemmel kísérik a tevékenységet. Átvették a Beszélő c. lap szerkesztését és készítését, valamint részben Konrádon keresztül tartják a kapcsolatot magyar disszidensekkel.
Az összejövetelről távozóban, Gonda Béla különböző időpontokban megjelent Beszélő című lapot adott át Varannainak tanulmányozásra
[...]
Intézkedés:
Tájékoztatjuk a BM III/III-4 Osztályt. Gonda Béla adatait megállapítjuk, elsődleges ellenőrzését elvégezzük.
Horváth Zoltán r.szds.
alosztályvezető
Récsey Róbert r.ezredes
főkapitányhelyettes
ÁBTL - 2.7.1. NOIJ BRFK 68/1. 1984. május 9.
______________
[A Varannai Aurél által az ügynöknek tovább adott információk nem voltak pontosak: az előadás a SZETA előadása volt, és a szervezői nem vették át Rajk László és társai helyét, csupán a Repülő Egyetem nyári szünetében tartottak egy-két előadást.]
Varannay Aurél (1900-1989) élete igazán regényes volt - megérne egy részletes kutatást a vele kapcsolatos 72 db levéltárunkban található dosszié.
A Wikipédián az életének 1945 utáni szakaszáról ezt írják:
1946-tól 1948 augusztusáig a Reuters hírügynökség magyarországi tudósítója volt. Ekkor hűtlenség vádjával állították bíróság elé, de a vádat sajtó útján elkövetett rágalmazásra változtatva nyolc hónap után, 1949 áprilisában kiszabadult. Állás nélkül maradt és ekkor sógora, az Angliában élő Káldor Miklós közgazdász támogatta. 1951 nyarán kitelepítették Karácsondra. A kitelepítés alatt klerikális izgatás vádjával került bíróság elé. 15 évnyi börtönbüntetésre ítélték. Feleségét és kislányát is kitelepítették ebben az időben a Hortobágyra, ők már 1953-ban szabadulhattak, amikor Nagy Imre kormánya megszüntette az internálásokat, ám ő csak 1956 szeptemberében szabadult. A forradalom alatt a New York Times tudósítója volt. 1957-től esszé-és tanulmánykötetei jelentek meg. Az angol-magyar kulturális érintkezés számos eddig ismeretlen értékére hívta fel a figyelmet. Cikkeiben a miszticizmus, a szürrealizmus, az egzisztencializmus nyomait kísérte végig a hatvanas évek amerikai irodalmában. Számos műfordítása jelent meg, többek között Harold Pinter Beckett, Arthur Miller és Gabrielle Colette műveit ültette át magyar nyelvre.
Levéltárunkban az állambiztonsági adatbázisban ez szerepel róla:
Varannay Aurélt 1948.07.31-én vették őrizetbe kémkedésért, majd a Népbíróság 8 havi börtönre ítélte és 1949.04.05-én szabadult. Később kitelepítették (Karácsond, Heves megye), majd 1952.09.05-én a Budapesti Megyei Bíróság hűtlenség bűntette miatt 12 évre ítélte. A büntetést a Legfelsőbb Bíróság szept. 27-én 8 évre csökkentette. A perújítás során a Legfelsőbb Bíróság Elnökségi Tanácsa 1957.06.03-án részben bűncselekmény, részben bizonyíték hiányában felmentette.
1958-ban szervezték be "Kovács Gábor" fedőnéven ügynöknek. Az angol követségi vonalon foglalkoztatták.
Hírszerző lehetősége megszűnt, ezért 1961-ben kizárták a hálózatból.