Napi Operatív Információs Jelentések
A capuai fiúk üzenete
BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/IV. CSFSÉG
SZIGORÚAN TITKOS
JÓVÁHAGYOM:
STRÉNYI FERENC r.ezredes
csoportfőnök
118. számú
NAPI OPERATÍV INFORMÁCIÓS JELENTÉS
Budapest, 1984. június 26-án.
Arcanum/Filmvilág, 1974 (1974-08-01 / 15. szám)
A Katonai Elhárítás jelenti, hogy kirobbanó sikerrel haknizzák körbe a laktanyákat, helyőrségeket az "A capuai fiúk üzenete" című filmmel és P... Lajos elítélt honvéd élménybeszámolójával. A filmet még 10 évvel korábban, 1974-ben mutatták be a televízióban, és az Olaszországba disszidált magyarok capuai menekülttáborát mutatta be titkos kamerával felvett dokumentumfelvételekkel. A film fő gazdája a szerkesztő, Radványi Dezső volt, aki mielőtt a Magyar televízióba került, az ÁVH őrnagya volt, egyike a Rajk-per vizsgáló tisztjeinek, és akit a Szűcs Ernő-ügy kapcsán vettek őrizetbe és ítéltek több éves börtönbüntetésre. P... Lajos pedig honvédként disszidált, majd hazatért, amiért 5 év börtönbüntetésre ítélték. Biztosan enyhítést ígértek neki, ha vállalja a haknit, és elmeséli a honvédoknak, hogy mennyire rossz volt a traiskircheni menekült lágerban és általában Nyugaton.
2. ASZA 12-12 [SZT tiszt jelentése]
Miniszterhelyettes elvtárs egyetértésével P... LAJOS honvéd - elítélt - a BM III/IV-3. osztály területén 7 helyőrségben tervezett közszerepeltetése f. hó 20-án befejeződött.
A bevezető előadást, az ahhoz kapcsolódó Capuai fiúk üzenete című dokumentumfilmet és P... honvéd külföldre szökésének és a traiskircheni lágerban szerzett tapasztalatainak, hazatérésének személyes ismertetését 11 foglalkozáson 5170 fő nagy érdeklődés mellett hallgatta végig.
E rendhagyó állambiztonsági propaganda jelentőségét bizonyítja, hogy a foglalkozást egy alkalommal ho. törzsfőnök, 3 esetben e. pk., 7 ízben pkh., illetve pk. pol. helyettesei vezették.
Az érintett 4 megyei pártbizottság közigazgatási és adminisztratív osztályát a politikai nevelő munka e formájáról tájékoztattuk, Somogy megyéből KAPOSI JENŐ elvtárs, a megyei közigazgatási és adminisztratív osztály vezetőhelyettese egy foglalkozást megtekintett és arról elismerően nyilatkozott.
Zalaegerszegen a határőrség is képviseltette magát. A legénység részére szántuk a tájékoztatást, de a ht. állomány részéről is nagy volt az érdeklődés. Négy helyőrségben meg kellett ismételni, mert az először kivülrekedtek is igényt tartottak a részvételre. Reális lehetőség van arra, hogy P...t igény szerint másutt is szerepeltessük.
ÁBTL - 2.7.1. NOIJ III/IV -
Egy 50 évvel ezelőtti kritika Lőcsei Gabriella tollából, a Magyar Nemzet 1974. július 24-i számából:
A capuai fiúk üzenete
Miként hangzott a dél-olasz disszidenstábort megjárt fiatalok Stockholmból, Malmőből, Rómából közvetített üzenete?
Tömören összefoglalva szertehulló szavaikat: szánalmasan ostobán.
A nacionalista mázzalbevont, magyartalanul eldadogott mondatoknál csak a fellengzősen nagystílű „világpolgár” szavai hökkentették meg jobban a nézőket. A sok kis „ősmagyar” Szabolcs patetikus hevülésén egykettőre észrevehette bárki, sokszor hallott, begyakorlott szöveget ismételnek, talán a „campo” lelkészének tanait. Ámde az önállóan gondolkodó, az intellektuális fajta, aki hontalanságát, gyökértelenségét, elszakadását a családjától, az anyanyelvétől, a kábítószerrel kötött szoros barátságát pillanatok alatt kész indokolni, „megideologizálni” — ő az igazi tékozló fiú, akinek megváltozására nincs már semmi remény.
Bán Ernő és Hildebrand István dokumentumfilmje szinte csökönyös következetességgel járta végig a disszidens magyar fiatalok határainkon túli útjának stációit az ex-hadifogolytábor emigránslágertől letelepedési helyeikig, többnyire kétes és nagyon alacsony színvonalú egzisztenciájuk megteremtéséig. E két szélső állomás közötti időszakban megjárják a börtönöket („a lányok kilencvenöt százaléka prostituált lesz” — meséli Stockholmban a Körösi fiú). „narkót” csempésznek, pornográf fotókat árulnak, nemzetközi vonatokon „csöveznek”, és rendszerint a véletlen szerencsén múlik, hogy egyáltalán életben maradnak.
A laikus is észrevehette, milyen nehézségek árán készülhetett ez a film. Rejtett felvevőgéppel kapták kameravégre a szögesdróttal körülkerített tábort, a narkotikum kábulatába révedt társaságot; szép szóval, tapintattal, a pártáskodó rokonszenv mímelésével édesgették magukhoz riportalanyaikat a film készítői. A rengeteg fáradsággal és leleménnyel összegyűjtött nyersanyagot nem kívánták azonban hatásosan „tálalni”, nem óhajtották magyarázni sem. A tényeket, sorsokat, véleményeket úgy sorakoztatták egymás mellé, amint azok a valóságban léteznek. Mindenféle eszmei és szerkesztői „retust” nélkülöző filmet készítettek, amelynek mellbevágó hatását jó ideig fogják érezni mindazok, akik A capuai fiúk üzenetét látták-hallották. És jó ideig fognak kérdezni a filmről és a film kapcsán — az alkotóktól. Az okokra kíváncsiak — jogosan —, amelyek e felvillantott sorsokat formálták. A „miértekre”, amelyeknek egy részére feltehetően itthon lehet a feleletet megtalálni. A környezet, a szülői ház, az iskola, a munkahely felelősségét kell számon kérni, éppoly céltudatos alapossággal, amint e kisiklott életek külföldi alakulását figyelte a film. A capuai fiúk üzenetemegrázóbb tévéélmény, mint a legvéresebb krimi. Sokkhatását nehezebb kiheverni, mert tudjuk, nem kitalált, hanem valóságos történet pergett a nézők előtt. A film okozta tudati görcsök akkor szűnhetnek meg igazán, ha A capuai fiúk „üzenetére” az itthoniak szava válaszolt megnyugtatón.