Napi Operatív Információs Jelentések
Irodalmi viták és cívódások Egerben
Szigorúan Titkos!
Adta: "Stimecz" fn. tmb.
Vette: Jancsó István r. alezr.
Idő: 1974.06.11.
Hely: Fenyő fn. T. lak.
Tmb. feladatának megfelelően tájékoztat az Egri Ünnepi Könyvhét lefolyásáról, a résztvevő írókkal kapcsolatos tapasztalatairól.
Könyvheti megnyitó és könyvhét Egerben
Az ünnepi Könyvhét különösebb problémák nélkül zajlott le, hacsak azt nem jegyezzük meg, hogy éppen Garai Gábor keltette a legnagyobb feltűnést és ő adott alkalmat a legtöbb kommentálásra.
Ha volt politikai vonatkozása az eseményeknek, az Garai és Sánta Ferenc nyilvánosan kirobbant ellentéte volt a Könyvhét megnyitása után a Megyei Könyvtárban tartott közös író-olvasó találkozón.
Egyébként az írók részvétele inkább bizonyos társadalmi körök sznobizmusát gerjesztette nagyobb mértékben /például a Megyei Könyvtár egyes munkatársaiét/.
Az író-olvasó találkozók lecsapódó visszhangja a Garai-Sánta ellentétben csapódott le. Ennek az ellentétnek a továbbgyűrűzése volt megfigyelhető az ostorosi pincében tartott mulatságon. Sánta bizonyos nézetei az író elkötelezettségéről, illetve a kételkedésről, mint az írói magatartás alapjáról, Garai közbeszólásait váltották ki. Garai Sánta szavai közben többször kijelentette, hogy nem ért egyet Sántával. Később Garai úgy nyilatkozott a Megyei Könyvtár munkatársainak, hogy valóban vannak közöttük nézetkülönbségek, a "kritikus urak", mondotta állítólag, úgy különböztetik meg őket, hogy Garai az urbánus és Sánta a népi. Ez azonban nem igaz. Inkább arról van szó, hogy Sánta a "nemzeti", ő pedig, Garai, "a kommunista".
Ez már Orosz Bertalannénak a Megyei Könyvtár vezetőjének az előadásában hangzott így, amint Nagy Sándornak magyarázta a történteket, úgyhogy nem bizonyos, valóban ezt mondta-e Garai és így mondta-e. Az viszont mindenképen érdekes, hogy szavai így csapódtak le. Az emberek sokat foglalkoztak Garai magánéletével, feleségével való viszonyával, apjával, fiával. Feltűnést keltett az is, hogy Garai annyira berekedt, hogy alig tudott megszólalni és utolsó nap még a helyi kórházba is bement, avval, hogy mihelyt Budapestre ér, befekszik a Kutvölgyi-úti kórházba.
Még egy írói ellentétről beszéltek: állítólag Végh Antal kijelentette Szakonyi Károlynak, hogy utálja.
Somogyi Tóth Sándor élénk író-olvasó találkozón vett részt az Egri Dohánygyárban, szereplése igen pozitív volt, a közéletiség követelményét hangsúlyozta.
A Könyvhét során megélénkültek annak a Mocsáry Lajos-emlékünnepnek az előkészületei, melyet Denke Gergely szervez. Még ebben az évben Andornaktályán szeretnék ezt megrendezni, ahová Mocsáry való. Mocsáry történész volt a múlt században és a magyar-román barátság egyik szószólója. Az emlékünnep politikai háttere és célja nyilvánvalóan bizonyos demonstráció az erdélyi magyarság érdekében, nem román-ellenes éllel, hanem éppen ellenkezőleg, a magyar-román barátság hagyományainak hangsúlyozásával. Ennek során megbeszélték, hogy az előkészületekben nagy súllyal vesz részt Nagy Sándor és Lőkös a Főiskoláról. Az első lépés az lesz, hogy Kemény G. Gáborral lépnek érintkezésbe és felkérik, hogy nevével fémjelezze az emlékünnepet.
Bálint Tibor erdélyi író /Kolozsvár/, aki ugyancsak részt vett az ünnepi megnyitón, tragikusnak minősítette a romániai helyzetet és Ceausescu pszichopata uralmát, amely sokak véleménye szerint katasztrófába viszi az országot. A társadalom széles rétegei helytelenítik Ceausescu szovjetellenes kísérlezéseit, már csak abból a történelmi tapasztalatból is, hogy a "moldvai fejedelmek mindig barátságban igyekeztek élni a hatalmas orosz szomszéddal . Ceausescu erőszakolt személyi kultusza alattomos terrorral párosúl és most már nem is ő uralkodik, hanem a körülötte kialakult csoport, mely a románisi társadalom legértéktelenebb elemeiből áll.
Stimecz
1974. június 10.
Értékelés:
Tmb. feladatának megfelelően tájékoztat az Egri Ünnepi Könyvhét lefolyásáról, a résztvevő írókkal kapcsolatos tapasztalatairól.
Mint érdekességet említi meg a Garai Gábor és Sánta Ferenc írók közötti ellentéteket. Jelenti, hogy Andornaktályán egy Mocsáry Lajos emlékünnepségre készülnek Denke Gergely szervezésében, aki történész volt a múlt században és a magyar-román barátság szószólója volt. Az előkészületi tevékenységgel két főiskolai tanár is meg van bízva. Beszámol még a könyvnapon ugyancsak részt vett Bálint Tibor kolozsvári íróval történt beszélgetéséről, melynek során az negatív értelemben értékelte a romániai viszonyokat.
Intézkedés:
A jelentés első részét esetleges felhasználásra megküldjük a Bp-i társ osztálynak. Az andornaktályai előkészület céljára vonatkozólag az említett főiskolai tanároktól érdeklődni fogunk. A Bálint Tibor erdélyi író megnyilvánulását esetleges felhasználásra a III/II Osztálynak átadjuk.
Feladat:
Kísérje figyelemmel a Gárdonyi Társaság és a Várbarátok Körében tevékenykedő, bennünket érdeklő személyek ténykedését és az észlelteket jelentse.
Tájékoztasson az itt járt Japán küldöttséggel folytatott beszélgetésekről, az általuk esetleg kiépített kapcsolatról. Továbbá a Dohánygyárnál dolgozó Ő... József "F". dossziés és I... Illés alapnyilvántartásban szereplő személyek gyáron belüli ténykedéséről.
Ha Budapestre utazik ottlétét használja fel az ottani kapcsolataival való beszélgetésre és a bennünket érdeklő témákról számoljon be.
Legközelebbi találkozó:
1974. június 26-án 14 h-kor az Egerben lévő "Fenyő-lak" fn "T" lakásban.
Jancsó István r. alezr.
kapcsolattartó
Láttam:
Darida Mihály.r. alezredes
Főkapitány ÁB. helyettese
ÁBTL - 3.1.2. - M-42186 /69-70. oldal