Napi Operatív Információs Jelentések
Tatort und Derrick
BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/I-2. Osztály
Szigorúan titkos!
Különösen fontos!
Tárgy: A szocialista országok ellen irányuló propagandatevékenység az NSZK-ban
FELJEGYZÉS
Tatort és Derrick plakátok
Hidegháborús propaganda az NSZK-ban - a magyar Hírszerzés jelelentésében
BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/I-2. Osztály
Szigorúan titkos!
Különösen fontos!
Tárgy: A szocialista országok ellen irányuló propagandatevékenység az NSZK-ban
FELJEGYZÉS
Az NSZK-ban az 1983. évi választások után a belföldi és külföldi propaganda céljai az új kormány népszerűsítése, politikájának elfogadtatása /ezen belül különös tekintettel a rakétatelepítésre/ érdekében jelentős hangsúlyeltolódást mutatnak a belföld irányába. A hangsúlyeltolódás nagyságát a kormány Tájékoztatási és Sajtóhivatalának 1983. évi költségvetés realizálása önmagában is jelzi.
A kormánypropaganda legkoncentráltabb szervezete 1983-ban a tervezett 176,2 millió DM-el szemben 185,3 millió DM-t használt fel. A külföldi propagandára felhasznált összeg lényegében az előző évi szinten /77 millió DM/ maradt, míg a belföldi felhasználás 54,7 %-kal nőtt /13,7 millió DM előző éviről 21,2 millió DM-re/.
A nyugatnémet kormány hatalmas kampányt indított a rakétatelepítés előkészítésére, igazolására. Ennek keretében a békemozgalmak polemikus érveivel szembehelyezett "Tények és érvek" sorozatban több mint egy millió példányban nyomtattak a Szovjetunió "fenyegető" hatalmát és szándékait bemutató röpcédulákat; 250.000 példányban adták ki a leszerelésért folytatott nyugatnémet erőfeszítésekről szóló brossurát; összesen 17 millió napilap-példányban helyeztek el külön propaganda mellékletet; többszázezer rakétatelepítést támogató autós öntapadó címkét osztottak.
A Tájékoztatási és Sajtóhivatalban külön "Nachrüstung-program" készült a sajtó-, rádió és TV-szerkesztőségek befolyásolására.
Ennek keretében a hivatal külön csoportja kísérte figyelemmel, hogy hol és mikor tűznek napirendre /elsősorban TV és rádió/ kerékasztal-beszélgetéseket, vitákat a rakétatelepítésről, hogy időben tudjanak biztosítani a kormány politikájával egyetértő, vagy szimpatizáns résztvevőket. Utólagos értékelés szerint ez a fajta befolyás az ARD televízió-rádió hálózatnál sikerült a legjobban, mivel 9 adójának szerkesztőségében CDU/CSU-FDP többség uralkodik.
Az újságszerkesztőségeket folyamatosan ellátták háttérinformációkkal, amelyekből a Szovjetunió rakétafegyverkezésének folyamatosan legfrissebb adatai derültek ki.
A kisebb, helyi lapokat kommentárszolgálat keretében "segítették" hozzá a világosabb fogalmazáshoz.
"Csatasorba" állították a forgatókönyvírókat, szerzőket is.
A legsikeresebb TV sorozatok /Tatort, Derrick stb./ részére új filmeket írattak, amelyek mondanivalójukban a krimi elemeinek felhasználásával világosítják fel a nézőt a "fokozódó" keleti veszélyről és a szükséges ellenintézkedésekről.
A filmek témájukban többször érintik a "keleti titkosszolgálatok" tevékenységét is. A mondanivaló mindig az, hogy a "kommunisták minden területen föllazítanak és kémkednek", de a becsületes német ezzel szembeszáll, s a megtévedt is számíthat a hatalom megbocsájtására, ha belátja tévedését és önként jelentkezik.
A rakétatelépítés témáját az aktuális rádió- és TV-műsorok párbeszédeibe is bevitték, az iskolákban "bekekonferenciák" szervezésén túl tanítási időben is napirendre tűzték a szövetségi rendszer, a fegyverkezes stb. kérdéseit.
A Sajtóhivatal kiadásait kiegészítette a Hadügyminisztérium propaganda póthitele is, amelyet 2 millió DM-re becsülnek. Ennek egy része ugyancsak a rádió es TV-allomásokhoz került, a hadsereget, a katonaéletet bemutató és népszerűsítő műsorok, sorozatok készítése kapcsán.
Budapest, 1984. május 8.
Csordás László r. ezredes
osztályvezető
ÁBTL - 3.2.5. - O-8-412/3